1. Ana Sayfa
  2. Blockchain Oyunları
Trendlerdeki Yazı

Decentraland Oyun Klavuzu ve İncelemesi: Blockchain Oyunu Nasıl Oynanır?

Kripto dünyasında metaverse oldukça önemli bir rol oynamaya başladı. Decentraland, metaverse dünyasında Blockchain oyunları arasında yerini aldı. Bu içeriğimizde Decentraland incelemesi ve nasıl oynandığı hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.


0

Decentraland Oyun Klavuzu ve İncelemesi: Blockchain Oyunu Nasıl Oynanır?

Online oyunlar blockchain sektöründe altyapıya ve kullanıma en uygun çözümlerden biridir.

Son zamanlarda metaverse kavramı kripto para kullanıcıları tarafında son derece önem kazandı. Metaverse projeleri arasında öncülük eden en iyi projelerden biri Decentraland’tır.

Decentraland ile ilgili kapsamlı bir rehber kazırladık. Bu rehberimizde, ne anlama geldiği ve nasıl başladığı gibi kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Öncelikle Decentraland’a hızlıca bir göz atalım.

Proje Hakkında Hızlı Özet:

Adı: Decentraland

Kuruluş Tarihi:  20.02.2020

Token & Ağ Bilgisi: Ethereum, LAND ve MANA

Projenin Amacı: Merkezi olmayan sanal bir platform. Bu platformda kullanıcılar dijital varlıklar, içerik ve uygulamalar oluşturabilirler. Oluşturucakları bu içeriklerle para kazanılabilir.

Markalar ve Ünlüler: Samsung, Australia Open 2022, Digital Currency Gruop ve daha fazlası.

decentraland nedir

Decentraland Nedir?

Decentraland, Ethereum blockchain üzerine kurulu olan ve desteklenen sanal gerçeklik (VR) platformudur. Kullanıcılar platformda içerik, uygulama ve dijital varlıklar oluşturabilir. Oluşturduğu bu tüm içerik ve varlıklarla para kazanabilirler.

Decentraland üyeleri içerikleri geliştirmek için 3D araziler satın almak zorundadır. Bu araziler üzerinde geliştirdiği dijital varlıklar ve içerikler sadece kişiye aittir. Geliştirilen içeriklerin ticaretini diğer kullanıcılar ile yapabilirsiniz. 

Decentraland kullanımı oldukça basit ve kendi içerisinde kullanım rehberi çok açıklayıcıdır. Çok kısa süre içerisinde kendinize avatar oluşturabilir ve içerideki yapıyı keşfedebilirsiniz. Bu yapılar içerisinde sanal sinemalar, galeriler gibi yüzlercesi bulunmaktadır. Sizde kendinize özel araziyi satın alarak hemen istediklerinizi inşa edebilirsiniz.

Decentraland’ta bulunan arazinizin boyutu kadar içerik geliştirebilirsiniz ve kontrol edebilirsiniz. Arazinizi geliştirmek için, oyun içerisinde bulunan yüzlerce nesne ve sistemden bulunur. 

Diğer projelerden daha fazla popüler olmasının nedeni, merkezi bir kuruluş tarafından yönetilmiyor olmasıdır.

Peki en çok sorulan sorulardan biri, herhangi bir kontrol merkezi yok nasıl yönetiliyor?

Kurallar ve oyun yönetimi gibi konular için Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) bulunuyor.

DAO Nedir? (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon)

DAO, merkezi olmayan ve tamamen sanal olarak bilgisayar kodları ile yönetilen sistemdir.

Decentraland DAO Hakkında Bilgiler

Decentraland DAO, oyunu tamamen sanal bir dünya üzerine kurmak için geliştirildi. Bununla beraber oyunun ve projenin en temel vizyon parçası haline geldi.

DAO oyunda bulunan en çok MANA Coin’e sahiptir. Bu durum ise oyun geliştirilmesi ve farklı operasyonların gerçekleşmesi için önemli bir etkendir.

Decentraland Projesi Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Decentraland ekibi projenin detaylarını ayrıntılı bir şekilde hazırlamıştır. (Buradan ulaşabilirsiniz)

Esteban Ordano, Ariel Meilich, Yemel Jardi ve Manuel Araoz tarafından geliştirildi. Ekip tarafından yapılan açıklamada Google, Dropbox ve CoinFund gibi markaların bazı ekip çalışanlarından da destek alındı. 

Decentraland 20 Şubat 2020 tarihinde yayın hayatına başladı.

Proje hakkında oyun tabanını doğrulanmış bir bilgi kaynağı bulunmamaktadır. Bununla beraber Decentraland, metaverse projeleri arasında en önemli rolü oynamaktadır.

Proje Ortaklıkları ve Destekçileri

  • Samsung
Projenin en önemli ve avantajlı iş birliği Samsung markası olduğunu söyleyebiliriz. Samsung metaverse’e bu proje ile birlikte daha fazla yatırım girişimleri ortaya koydu. 
Kullanıcılar avatarlarını özelleştirmek için oyun içerisinde Samsung mağazası bulunmaktadır. Bu mağazadan satın alabilecekleri giyilebilir cihazlar ve içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklerin de sınırlı sayıda olduğu belirtilmiştir. 
  • Avusturalya Açık Turvunası

Dünya’nın en iyi dört tenis turnuvasından biri olan “Avusturalya Açık” projede yer alacağını duyurdu.

  • Digital Currency Group

Kripto para piyasasında tanınmış olan Digital Currency Grubu, Decentraland’ı desteklemektedir.

  • Sotheby’s

Dünyanın en büyük koleksiyonlarına sahip olan Sotheby’s ilk sanal müzesini kurdu.

Decentraland Sotheyb's Müzesi
Decentraland Sotheyb’s Müzesi

Decentraland Tekonenomisi: LAND ve Mana Coin Nedir?

Decentraland oyunu bir çok bölümden ve ayrıntıdan oluşuyor. Fakat iki ana belirteci LAND ve MANA Coin’dir.

LAND Nedir?

Decentraland ve metaverse dünyası içerisinde araziyi temsil etmektedir.

LAND, ERC721 protokol standartları ile inşa edilmiş ve dijital varlık haline getirilmiştir. Genel olarak baktığımızda tüm NFT’lerin aynısıdır.

Örnek vermek gerekirse, OpenSea üzerinde satılan NFT’ler ile LAND arasında fark yoktur. Her ikisi de dijital varlık olarak kabul edilmektedir. LAND’ta aynı şekilde NFT ve daha fazla NFT oluşturmayı sağlamaktadır.

LAND nedir

Yukarıda görselde gördüğünüz gibi aynı diğer NFT’ler gibi dijital varlıktır.

Tek bir arazi parseli 16m x 16m üzerine kurulmuştur. Yüksekliği de bu orantılara göre otomatik olarak sınırlandırılmıştır. LAND tek başına yetersizdir. MANA Coin toplam LAND miktarına karşılık olan ikinci belirteçtir.

LAND Nasıl Alınır? (Decentraland Arazi Nasıl Alınır?)

LAND yani arazi satın almak için birden fazla yol bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ekip tarafından satılan açık arttırmalara katılmak. Bu yöntem çok fazla tercih edilmese de alıcılar mevcuttur.

İlginizi Çekebilir!  GALA Coin Nedir? Gala Coin Yorum ve Gala Coin Geleceği

En çok kullanılan yöntem popüler olan Decentraland marketlerinden LAND satın almaktır.

Marketten LAND satın almak için öncelikle kendinize ait bir cüzdanınız olması gerekiyor. En çok kullanılan cüzdanlardan biri MetaMask’tır. Hangi cüzdanı kullanacaksanız öncelikle Google Chorme eklentisi edinmeniz gerekmektedir.

Cüzdanınızı bağladıktan sonra markete giriş yapın ve sol üstte “LAND” sekmesine tıklayınız. Tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi görselle haritayı görebileceksiniz.

LAND Nasıl Alınır

Küçük kareler tek bir LAND’tır. Bu LAND detaylarına ulaşmak ve teklif vermek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Muhtemelen sahipleri var. Satın almak için öncelikle sahibi ile anlaşmanız gerekiyor.

MANA Coin Nedir?

Oyunu oynayabilmemiz için ikinci ana özellik MANA Coin’dir. MANA Coin arazi içerisinde bir şeyler inşaa etmek, geliştirmek için kullanılan kripto para birimidir. ERC20 alt yapına sahiptir. Oyun içerisindeki marketten içerik, ürün veya herhangi bir şeyi almaya yarar.

MANA Coin Nasıl Alınır?

MANA Coin, araziden farklı olarak kripto para borsalarında işlem görmektedir. Bugün dünyaca ünlü birçok kripto para borsalarından satın alabilirsiniz. Ancak MANA Coin’i oyun içerisinde kullanmak için cüzdanınıza bağlamanız gerekir.

Decentraland ile ilgili birçok detayı incelediğimize göre artık oyun nasıl oynanır buna bir göz atalım.

Decentraland Nasıl Oynanır?

Decentraland resmi internet sitesine giriş yaptığınızda ortada büyük bir kırmızı düğme bulunuyor. “GET STARTED” bu düğmeye basarak oyuna katılma kısmına giriş yapabilirsiniz.

Oyuna başlamak için cüzdanınızı bağlamanız gerekir, açılan pencere de bu işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca isterseniz misafir oyuncu olarak istekte bulunabilirsiniz.

decentraland 1

Bu kılavuzda cüzdan nasıl bağlanır gibi soruların cevabını vermeyeceğiz. İnternet sitemizde bulunan içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu aşamaları geçtikten ve oyun yüklendikten sonra ilk olarak avatarınızı oluşturabilirsiniz. Bu avatar oyun içerisindeki oyuncunuz olacak bu yüzden onu güzelleştirmenizi öneririm. 🙂

decentraland karakter

Oyun avatarınızı ayarlarken yüzlerce özelliği belirleyebiliyorsunuz. Bunlara örnek olarak vücut, baş, üst, alt ve aksesuar gibi seçenekler bulunuyor. Ayrıca marketi kullanarak kendinize ait özel ürünlerde satın alabilirsiniz.

Avatarınızı hazırladıktan sonra artık “DONE” tıklayabilirsiniz. Sonrasında kendinize ait bir isim oluşturmalı ve kullanım şartlarını onaylamanız gerekir.

decentraland 2

Ekranın alt kısmında sizi öğretici kutucuğu karşılayacak. Bu kutucuğu takip ederek oyun hakkında birçok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Birçok MMO oyununda olduğu gibi oyuncunuzu “W, A, S, D” tuşları ile kontrol edersiniz.

Oyuna ilk giriş yaptığınızda Genesis Plaza’da her türlü farklı aktivite yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır.

decentraland 3

Oyun içerisinde dev delik görünümlü kasırgalar görebilirsiniz. Bu alanlardan içeriye doğru atlayarak, diğer sanal caddeleri gezebilir ve keşfedebilirsiniz.

decentraland 4

Oyunun en güzel yanlarından bir tanesi “M” tuşuna bastığınızda harita açılır. Harita açıldıktan sonra gitmek istediğiniz yerlere yürümek zorunda kalmadan ışınlanabilirsiniz.

decentraland 5

Sağ alt kısımda geçerli konum yer almaktadır. Üstte farklı farklı seçenekler yalan alan gezinme menüsü bulunmaktadır.

Örnek olarak; “EXPLORE” seçeneğine tıklarsanız, bulabileceğiniz çeşitli etkinlik ve yerleri gösteren internet sayfasına yönlendirecektir.

İçeriğimizde Sotheby’s tarafından açılan müzeden bahsetmiştik. Şimdi o müzeyi birlikte inceleyelim..

Sayfanın en üstünde bulunan EXPLORE düğmesine tıkladıktan sonra, “PLACES” sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeden gitmek istediğiniz yerleri seçebilirsiniz. Biz, Sotheby’s müzesine tıkladık ve ışınlandık.

decentraland 6

Müzenin kapısından içeriye girip gezebiliyorsunuz. İçeride bazı senet eserleri bulunmaktadır. Örnek olarak bir fotoğrafı sizinle paylaşıyoruz.

decentraland 7

Ayrıca sergide bulunan resimlerin üzerine tıkladığınızda tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Decentraland’ta Başka Neler Yapabilirsiniz?

Decentraland oyunu alışık olduğumuz aksiyon oyunları gibi değildir. Oyun içerisinde diğer kullanıcılar ile savaşamayız ve çevreye karşı çıkamayız. Bu tarz şeyler yerine sanal bir dünyada pixelli bir sanat tasarımı oluşturmak için tasarlanmıştır.

Arazi satın alan kullanıcılar menü de bulunan oluşturucu aracını kullanarak kendi sanal dünyasını inşaa etmeye başlayabilirler.

Örnek bir senaryodan bahsedelim:

Sizde Sotheby’s gibi bir müze oluşturabilir ve bu müze içerisinde kendinize ait NFT’leri satışını yapabilirsiniz. Ne kadar çok ziyaretçi alırsanız ve NFT’niz iyi olursa satış oranınız artar ve bunu paraya çevirmiş olursunuz.

Oyun içerisinde keşif edilecek çok şey var. Parklara geziye çıkabilir, otobüse binip gezebilir ve yüzlercesi.

Decentraland Marketplace Nedir?

Oyunun en temel ve özel parçasıdır. Bu market aracılığı ile diğer oyuncularla ticaret yapmanızı sağlar. Burada giyilebilir ürünler ve yüzlerce çeşitli öğeyi satın alabilir ve sizde satışını yapabilirsiniz.

Markete giriş yapmak için internet sitesinde “Marketplace” sekmesine tıklamanız yeterlidir. Ya da oyun içerisinde harita tuşuna (M) basarak, oyun gezinme menüsünden de erişebilirsiniz.

Decentraland Marketplace
Decentraland Marketplace

Marketten ürün satın alabilmeniz için cüzdanınızda MANA Coin bulunması gerekir. MANA Coin ile istediğiniz tüm ürünleri satın alabilirsiniz.

Decentraland İnceleme: Sanal Bir Dünya

Oyunun merkeziyetsiz bir sistem ile yönetilmesi sektördeki en popüler oyun haline getirdi. Bu kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Hayal edilebilecek olan tam mataverse deneyimine sahip bir oyun. Kullanıcılar istedikleri her şeyi sıfırdan inşa edebilir.

Oyun içerisinde yapılan yatırım ve desteklerle inşa edilen devasa yapılar müze, galeri, çarşı ve üniversite bile oyuna ne kadar ciddi bir ilgi olduğunu gösteriyor.

Yazı Kaynakları
CryptoPotato

Yorum Yap